سلام دوستان... مطلب کوتاه زیر بخشی از تکلیفِ کلاسِ تاریخچهٔ عکاسی‌ام است که مربوط به ترجمهٔ چند صفحه از یک کتاب تاریخی ست. بابت ادامه ندادن ترجمهٔ مطلب قبلی (سلفی) هم، عذرخواهم.

دههٔ ۳۰ |  سند محض | لحظهٔ قطعی؟

نظریه‌ای بدین قرار وجود دارد که می‌گوید: در جریان زندگی روزمره، عکاس در پی آن است که در بی‌نظمیِ جهانِ پیرامون، نظمی بیافریند. معنا از دلِ آشفتگی و بی‌نظمی، پدیدار می‌گردد. «هنر» تواناییِ «دیدنِ» آن سوی چیز‌ها و نمایاندن اهمیت آنهاست. هانری کارتیه برسون (متولد ۱۹۰۸)، در کتاب «لحظهٔ قطعی» (۱۹۵۲)، نگرشِ عکاسانه‌اش را این چنین بیان می‌کند که تا سه دهه بعد، مبنای فکری قواعد اصلی عکسِ مستند می‌گردد. 

کارتیه برسون به عنوان نقاش، در پاریس، آموزش دید و نیز علاقمند به کوبیسم و سوررئالیسم بود. وی در ابتدا تحت تأثیر آتژه و سپس کرتس و براسای قرار گرفت. برسون در سال ۱۹۳۰ به سراغ عکاسی رفت و شیفتهٔ دوربین جدید لایکا شد. وی در خلال دهه‌های ۳۰ و ۴۰، برای بسیاری از نشریات مصور پیشگام آن دوران، گزارش‌های تصویری تهیه می‌کرد. در این مدت، او در حال پرورشِ نگرشِ عکاسانه‌اش بود و معتقد بود که: «عکاس مدام در حال بررسی جهان و در جستجوی اتفاقات همزمان است؛ لحظه‌ای که عناصر مختلفِ درون قاب، در قالب ترکیبی ایده‌آل از حرکت و هماهنگی، خودشان را نشان می‌دهند. عکاس بر «ریتم» زندگی می‌کوبد و «دلنشین‌ترین» آهنگ را از آن در می‌آورد.» از سوی دیگر، در موضوع اصلی نیز، دگرگونی‌ای بنیادی بوجود آمده بود: موضوعات مهم جنگی و سیاسی، جای خود را به موضوعاتی آرام‌تر داده بودند؛ حال دیگر، نگاه «فرهنگیِ» متمرکز بر زندگی روزمره (همچون تفریح کنار رودخانه، یا اتفاق سادة جهش از روی یک گودال آب) جایگاه فرهنگی ِخاص خودش را پیدا کرده بود. 

این تغییر موضوع عکس‌ها که صرفاً به نیت «مستندنگاری» محض نبود، این امکان را برای عکس‌ها فراهم می‌نمود تا به مثابهٔ اثر هنری دیده شوند. تفاوت میان کارِ گالری و مجله در حال کمتر‌شدن بود. اکنون تمرکز بر «نگاه» عکاس بود؛ و عکس، خود به تنهایی، تأییدی مسلم بر این کنش «نگریستن» بود. عکاس مهم شده بود!

البته «نگاه» کارتیه برسون با «ذهن» او گره خورده بود، طوری‌که درون آن نگاه، ادراکش از خویش و ارتباطاتش با جهان پیرامونش، هویدا بود. «لحظهٔ قطعی» تفسیری شخصی و قدرتمند بود که از اخلاقیات و نگرش‌های برسون نشأت می‌گرفت. از سوی دیگر، جنبهٔ منفی لحظهٔ قطعی‌ برسون باعث شد تا بسیاری از عکاسان آنرا بعنوان متنی مقدس بپذیرند و از این‌رو قدری این داستان مضحک شده بود. 

دیدگاه‌هایی چون «نباید عکس‌هایت را کراپ کنی» یا «نباید موضوع اصلی را دستکاری کنی»، مانع رشد عکاسی شده بود و نیز بسیاری از عکاسانی که شهامت انجام چنین دستکاری‌هایی را داشتند، احساس گناه عمیقی می‌کردند. عکاسی با فلاش آشکارا تقلب به شمار می‌رفت چون فلاش، نور طبیعی صحنه را مصنوعی جلوه می‌داد و همچنین اگر واقعاً می‌خواستید که «لحظهٔ قطعی بودن» عکستان را به اثبات برسانید، بایستی کادری سیاه دور چاپ‌هایتان قرار می‌دادید تا نشان بدهید که آن‌ها را کراپ نکرده‌اید.

منبع: کتاب Photography: A crash Course 

عکسها:  

035Cartier-Bresson-Armenia-USSR4_1

rmenia-USSR, 1972 

hcb_henri_cartier_bresson_moma

059Cartier_Bresson_Metropole

036Cartier_Bresson_Knoxville5

001

                      اولین سلفی؟ خودنگاره‌ی پارمیجانینو در آینه‌ی محدب، ۲۴-۱۵۲۳


۱. تعریف یک فرم جدید.

ما در عصر سلفی زندگی می‌کنیم. خودنگاره‌ای سریع، ‌که با دوربین گوشی‌های هوشمند گرفته می‌شود و به سرعت درون یک شبکه گذاشته و برای آن چیزی نوشته می‌شود. یک سلفی ارتباطِ تصویریِ فوری‌ای است درباره‌ی اینکه، کجا‌ئیم، چه انجام می‌دهیم، فکر می‌کنیم چه کسی هستیم و چه کسی در حال تماشا هست. سلفی‌ها نمودهای تعامل اجتماعی، زبان بدن، خودآگاهی، زندگی خصوصی و شوخی را دگرگون کرده‌اند. آنها رفتار اجتماعی، نوعِ طنز و مفهوم زمانمندی را تغییر می‌دهند.
سلفی به یک ژانر تصویری جدید تبدیل شده‌است. (‌نوعی خودنگاره‌ی متمایز با همه‌ی خودنگاره‌های دیگرِ تاریخ.) سلفی‌ها از فرم ساختاری منحصربفردی برخوردارند که این موضوع، امر مهمی در هنر به شمار می‌رود. 


ژانرها به‌ ندرت به وجود می‌آیند. پرتره یک ژانر است و همین‌طور یک پرتره، طبیعت بی‌جان، چشم‌انداز، نقاشی حیوانات و نقاشی تاریخی هم هست. (آنها همچنین با همدیگر تداخل پیدا می‌کنند: ممکن است یک پرتره درون یک منظره‌ی دریایی باشد.‌) یک ژانر با استعاره‌ها و شگردهای ساختاری‌اش، منطقِ صوری خود را تبیین می‌کند و زمان طولانی‌ای دوام می‌آورد تا زمانی‌که همه‌ی مسائل‌اش، که به خاطر آن بوجود آمده، کاملاً مطرح گردد. (ژانرها با سبک‌ها که می‌آیند و می‌روند، متفاوت‌اند: به این موارد بنگرید: پرتره‌های اکسپرسیونیستی (ت ۱)، پرتره‌های کوبیستی (ت ۲)، پرتره‌های امپرسیونیستی (ت ۳)، پرتره‌های نُرمَن راکوِل (ت ۴). سبک، دگرگونیِ تمام‌نشدنیِ درون ژانر است.)

سلفی‌ها شبیه خودنگاره‌هایی که ما سابق بر این می‌شناختیم، نیستند. بین این دو، از نظر کادربندی و تکنیک، تفاوت‌های بصری وجود دارد. خودنگاره‌‌ی سنتی نسبت به سلفی، کمتر ناگهانی و اتفاقی گرفته می‌‌شود. این ژانر جدید زیر سلطه‌ی هنرمندان نیست. زمانی‌که سلفی توسط آماتورها بوجود آمد، خودنگاره‌‌ی سنتی چیز متفاوتی نبود، نمودی مدون نداشت یا به گفتگوی اجتماعی تبدیل نشده بود. این تصاویر معمولاً برای غریبه‌‌ها منتشر نمی‌شد و هرگز توسط بسیاری از مردم، با این حجم انبوه، گرفته نمی‌شد. می‌توان گفت که سلفی تا کنون رایج‌ترین ژانر مردمی است.

باید گفت که بیشتر سلفی‌ها مضحک، معمولی و ملال‌آور هستند. پسرانی که عضله‌هایشان را منقبض کرده‌اند، دخترانی که لب‌های خود را تغییر شکل داده‌‌اند، مردمی که شکلک در آورده‌اند یا علامت‌های گروهی را نشان می‌دهند یا کنار مجسمه‌ها یا افراد مشهور ایستاده‌اند. (ت ۵ تا ۷) با این حال، این ژانر جدید ویژگی‌های خودش را دارد. به جز سلفی‌هایی که در آینه‌ها گرفته می‌شوند (زیرمجموعه‌ای مجزا از این حیطه) سلفی‌ها تقریباً همیشه در امتداد طول دست عکاس گرفته می‌شوند. به همین دلیل کادربندی و ترکیب‌بندی سلفی‌ها، با همه‌ی خودنگاره‌های پیشین، تفاوت چشمگیری دارد. در سلفی‌ها یکی از دست‌های عکاس، که دوربین را گرفته، حضور همیشگی و ثابت دارد. چون موضوع تقریباً همیشه خارج از مرکز عکس هست، زاویه‌های بد دوربین برجسته‌تر هستند. لنزهای وایدِ اکثر دوربین‌های تلفن‌همراه، اندازه‌ی بینی‌ها و چانه‌‌ها را بزرگتر نشان می‌دهند و اغلب بازوی دستی که دوربین را نگه داشته، خیلی بزرگ به نظر می‌رسد. (با گذشت زمان، این اعوجاج کمتر محسوس بوده است. به هر حال، تصویر کج‌و‌معوج تلفن همراه‌های قدیمی را به یاد بیاورید!) اگر هر دو دست‌تان در عکس هست و عکس را در آینه نگرفته‌اید، از نظر فنی، عکس شما سلفی نیست بلکه یک پرتره است.

سلفی‌ها معمولاً اتفاقی، بدون‌آمادگی و آنی هستند؛ هدف اصلی‌شان نشان دادن به لحظه‌ی مکان به افراد دیگر در شبکه‌های اجتماعی است که بیشتر آنها ناشناس هستند. آنها هرگز تصادفی نیستند: هر سلفی‌ای که می‌بینید، چه با دقت ساخته شده باشد و چه کاملاً اتفاقی باشد، پیش از اینکه درون یک شبکه قرار بگیرد، بایستی توسط ارسال‌کننده تأیید گردد. این امر تلویحاً کنترلِ فرستنده بر سلفی و نیز نیت‌مندی و دقت‌نظر این فرآیند را نشان می‌دهد. فرستنده‌ی سلفی، عکس را آماده می‌کند تا ما همین الان آن را ببینیم و موقعی‌که ما آنرا می‌بینیم، داستانش را می‌دانیم. (و نیز عکاس هم متوجه است که ما داستان عکس را می‌دانیم.) اَلیشا اِلرِ منتقد می‌گوید: «بواسطه‌ی سلفی‌ها ما به بزرگترین طرفدارن و عکاسان خصوصی خودمان تبدیل می‌شویم» و نیز اضافه می‌کند که «افراد مشهور برای اینکه وانمود کنند دقیقاً شبیه مردم عادی‌اند، از سلفی‌ها استفاده می‌کنند. بدین نحو سازمان‌های روابط عمومیِ مدیریت‌شده‌ی خودشان را برای ارتباط بهتر و بیشتر با مخاطبانشان می‌سازند.»

وقتی‌که سلفی فقط کاربردِ روابط عمومی نداشته باشد، بر‌هم‌کنشِ آنیِ کنایه‌دارِ قدرتمندی‌ست که از شورمندی، صمیمیت و شگفتی برخوردار است. به نحوی منشأ سلفی‌ها، ایده‌ی تئاترِ یونانیِ مِتِکسِس ( methexis) است. (گروهی که در آن گوینده مستقیماً تماشاگران را مخاطب قرار می‌دهد. بسیار شبیه به وقتی‌که بازیگران کمدی به دوربین تلویزیون نگاه می‌کنند و شکلک در می‌آورند.) بدون تردید، هنرمندان، این چنین مسحورکننده، خالق این ژانر نبودند. همه‌ی ما تولید‌کننده‌ی سلفی‌ها هستیم؛ آنها هنر مردمی‌ای هستند که امروزه در حال توسعه بخشیدن به زبان و فرهنگ عکاسی‌اند. سلفی‌ها عکاسی از زندگی مدرن هستند. در صد سال آینده، توده‌ی انبوهی از سلفی‌ها، بایگانی شگفت‌انگیزی از جزئیات دقیق زندگی روزمره را بوجود خواهند آورد. به هر حال، آنها این امر را تحقق خواهند بخشید. (ادامه دارد...)


نویسنده: جِری سالتز
مترجم: امیدواری
منبع: vulture.com


تصاویر:


002

تصویر ۱، پرتره‌ی اکسپرسیونیستی، نقاش: Greta Van Doorneveldt

003
تصویر ۲، پرتره‌ی کوبیستی، نقاش: 
Pablo Picasso

004
تصویر ۳، پرتره‌ی امپرسیونیستی، نقاش: 
Vincent van Gogh

005
تصویر ۴، پرتره به سبک نرمن راکول

006
تصویر ۵

007
تصویر ۶

008
تصویر ۷


_Figure_10___Andreas_Gursky

 Figure 10 , Andreas Gursky

هنرمند می‌تواند در اثر تجسمی‌اش، ویژگی‌های فرمالیسم را‌ از طریق ارزش‌گذاریِ بر عناصر بصری، نشان دهد. اما این امر بدین معنا نیست که موضوع اثر هنری فاقد اهمیت است، بلکه آن را وابستۀ عناصر بصری می‌سازد و حتی به نوعی بیانگر این مطلب است که آیا این ویژگی حقیقتاً یک موضوعِ واقعی را بازنمایی می‌کند یا نه. هنرمندِ فرمالیست یا با پیروی از (یا زیر پا نهادن) برخی سنت‌های زیبایی‌شناختیِ فرهنگی‌اش و یا از طریق بکاربردن عقاید فلسفی (افلاطون، کانت و عرفان در تکوین ایده‌های فرمالیستی نقش به سزایی داشتند)، مؤلفه‌های فرمالیستی را در اثرش به نمایش می‌گذارد. تأثیرات دیداری فرمالیسم برآمده از عاملی ذاتی‌ست گرچه گاهی درک هندسی اثر امری دشوار می‌نماید. پیت موندریان (1944-1872) را می‌توان به عنوان یکی از هنرمندانِ برجستۀ قلمروی فرمالیسم به شمار آورد: وی به خاطر کاربردِ محض رنگ‌های اصلیِ قرمز، آبی و زرد (به اضافۀ سیاه و سفید)، خطوط مستقیم، زوایای قائمه و اشکال مربعی و مستطیلی در نقاشی‌هایش، تبدیل به «مبلغ اصلی ساده‌ترین نوع نقاشی انتزاعی‌«، در هنر اوائل سدۀ بیستم شد و در پا گرفتن آرمان‌های مدرنیستی نقش مهمی داشت. یکی از شعارهای مدرنیسم این بود: «فرم تابع عملکرد است»_ ‌بدین معنا که تمام تزئینات زیبایی‌شناختی‌ای که هنرمند یا طراح در بیان یک ایده یا نیلِ به یک هدف معین، به آنها نیازی ندارد، می‌باید بکلی حذف گردند.

در هنر اواخر سدۀ بیستم، دو هنرمند برجسته، آندریاس گورسکی (متولد 1955) و جف وال (متولد 1946)، که از رسانۀ عکاسی استفاده می‌کنند، هر یک به روش خاص خود، نگرش‌های فرمالیستی را ارتقاء بخشیده‌اند. شهرت گورسکی از «مدرسۀ معروف عکاسی دوسلدُرف» آغاز شد. او یکی از دانش‌آموختگان آکادمی هنر این شهر بود که زیر نظر برند بخر(2007-1931) و هیلا بخر (متولد 1934) آموزش می‌دیدند. گورسکی تحت تعلیم بِخرها، توانایی‌اش را در‌ بازنماییِ فضاهای معماری،‌ به شکلی شدیداً فرمالیستی، پرورش داد. وی غالباً در تصاویرش سازه‌های بزرگ را به نمایش می‌گذارد و نیز انسان‌ها را از زاویه‌ای همانند زاویۀ دیدِ چشمِ خدا، در مقیاسی کوچک، به تصویر در‌می‌آورد (همانند دانشمندی که به لانۀ مورچه‌ها نگاه می‌کند.) او توانسته در تصاویر‌ دستکاری‌شدۀ دیجیتالی‌اش از هندسه و تقارن گیرایی استفاده کند و نوعی حس غریب واقع‌نمایی را ارائه دهد. محیط‌های این عکس‌ها (که مبالغه‌آمیز یا معمولی هستند نظیر بازارهای سهام، پیست‌ مسابقات اتومبیل‌رانی فرمول 1، سوپرمارکت‌ها و غیره) ]تصاویر 1،‌ 2‌، 3 [ به تماشاگر، آگاهیِ زیادی از نیروی کارِ درون نظام سرمایه‌داری، که در آن زندگی می‌کنیم و گردش تقریباً پنهانیِ سرمایه در میان ما، می‌دهد. عکس‌های گورسکی استعاره‌هایی از نظام سرمایه‌داری به عنوان یک نظام فرمالیستی هستند. تا اندازه‌ای نظامی به کل رها از محتوا: سرمایه‌داری نظامی اقتصادی‌‌ است که می‌تواند هر چیزی را بفروشد و قادر است خود را با هر‌ مرتبه یا موقعیتی که ارزشِ افزوده و بهره‌وری‌اش را افزایش خواهد داد، فوراً سازگار کند. به عبارت دیگر، به آنچه می‌فروشد (محتوایش)، تا زمانی که آن را تابع ساختار سود آور مسلم تجاری‌اش کند (فرمش)، تعلق‌خاطری ندارد.

از طرف دیگر، جِف وال در ترکیب‌بندی عکس‌های تابلو‌گونۀ بزرگش، به شدت وام‌دار اسلوب بسیاری از نقاشی‌های کلاسیک است. در ابتدا وال نقاش بود و خاستگاه فکری‌اش از نگرگاه هنر مفهومی دهۀ 60 بر می‌خیزد. ‌وی بواسطۀ خلق عکس‌هایی که نشان‌دهندۀ مسائل روزشان هستند و از فن‌آوری بهره می‌برند اما در نحوۀ ساخت‌شان از اصول سنتی پیروی می‌کنند، از تجارب نخستین خود، پیشی گرفته است. آثار وال را می‌توان اساساً به مثابهٔ‌ گفتگویی مداوم با تاریخ هنر غرب تعبیر کرد: جف وال از طریق بازگوکردن جنبه‌های صوری نقاشی‌های ادوئار مانه (۱۸۳۲-۱۸۸۳)٬ اُوژن دُلاکروئا (۱۷۹۳-۱۸۶۳)٬ هوکوسای (۱۷۶۰-۱۸۴۹) در تصاویر دستکاری‌شده و صحنه‌آرایی شده‌اش٬ جهان کوچکی از تصاویر کامل را نشان می‌دهد که به دلیل نشانه‌های تصویری‌شان٬ از بیان تلویحیِ غنی‌ای برخوردارند. عکس‌های اصلی جف وال چاپ‌های ‌از پشت نورخورده‌ٔ آویزان بر دیوارهای گالری هستند که شبیه عکس‌های فیلم به نظر می‌رسند. ]تصویر4 [ وال با بازآفرینی صحنه‌هایی که مدعی است شخصاً شاهد آنها بوده است، آثار بسیاری خلق کرده‌است؛ صحنه‌هایی که او را بر آن می‌دارد تا آن رخداد را دوباره بیافریند. توجه به وجه مفهومی اثر وال برای فهمیدن‌اش ضروری‌ست‌_جف وال خود مورخ هنر است_ به دلیل نگرش تلویحی‌ای که در هنر او وجود دارد‌ بیننده از اینکه چه چیزی در پشت لایه‌های فرم و معنای آثار وال در حال رخ دادن است، در شگفت می‌شود.

ویژگی فرمالیستی عکس‌های گورسکی اساساً از طریق هندسه و فضاهای سه‌بعدی‌اش نشان داده می‌شود. عکس رودخانه‌ٔ راین ۲ (۱۹۹۹) ]تصویر 5 [ نمونه‌ٔ برجسته‌ای از این خصیصه‌ها است: گورسکی در این عکس برای رسیدن به یک بازنمایی تأثیرگذار٬ "که معاصرترین نگاه ممکن از آن را بدست دهد"٬ با آفرینش یک بازنمایی افلاطونی از رودخانه٬ چشم‌انداز رودخانهٔ راین ‌را به طور دیجیتالی دستکاری کرده است. گورسکی با این رویکرد معاصرش٬ آگاهانه تلاش خود را معطوف این شیوۀ تولید می‌کند زیرا او بر این باور است که یک عکس مستقیم از این مکان در بیان آن ایده‌ها ناکام خواهد ماند و بدین ترتیب به روند دستکاری دیجیتالی مشروعیت می‌بخشد. گورسکی در عکس کلیسای جامع (۲۰۰۷) ]تصویر6 [، پنجره‌های رنگی بی‌نظیر کلیسای جامع شارتر را به یک ردیف از شکل‌های هندسی مونوکروم٬ که عده‌ای زیر آنها در مقیاسی بسیار کوچک ایستاده اند٬ تبدیل کرد. این اثر به جای اینکه دربارهٔ رنگ یا مسیحیت باشد٬ چنان‌که موضوع‌اش نشان می‌دهد به غزلی از فرم و مقیاس تبدیل شده است. او در عکس بحرین ۱ (۲۰۰۵) یک پیست اتومبیل‌رانی فرمول ۱ را به یک صحرای پر پیچ و‌خم و گیج‌کننده تغییر شکل داده است. این عکس را می‌توان با نقاشی پ‍یت موندریان (۱۹۴۳) ]تصویر7 [ مقایسه نمود چون هر دو تصویر٬ انتزاعاتی از جاده‌ها هستند که تلویحاً حرکت را نشان می‌دهند اما بدون نمایش وسائل نقلیه. گورسکی در عکس‌هایش علاقه‌ای به نمایش مستقیم و معمولی مردم نشان نمی‌دهد: او به بازنمایی ارتباطات میان انسان‌ها و محیط پیرامون‌شان و چگونگی تعامل آنها با محیط علاقمند است. تماشاگر هنگام مواجه با زیباشناسی گورسکی٬ نه فقط در هر عکس بلکه میان تمام عکس‌های او٬ به تماشای یک شبکه می‌نشیند.

همان‌‌طور که شِفِرد استاینر خاطر نشان می‌کند٬ جف وال میان جستجوی زیبایی و تفکر انتقادی٬ دو مفهومی که در هنر معاصر بیانگر تناقضی آشکار‌اند، گام بر‌می‌دارد و مرتکب خطا نمی‌شود. می‌توانیم همنشینی فلسفه با حساسیت و ذوق سینمایی در آثار وال را با کارگردان فیلم، ترنس فردریک مالیک، مقایسه کنیم، هم چنان‌که وال خودش هم تحت‌ تأثیر کارگردانانی نظیر راینر ورنر فاسبیدنر و لوئیس بونوئل بود. تفکر جف وال در بخش عمده‌ای از جنبه‌های فرمالیستی کارش نمود پیدا می‌کند حال آن‌که روایات شاعرانۀ گویایی که به تصویر می‌کشد، دربرگیرندۀ حس غیرفرمالیستی بیشتری است _ ایمانوئل کانت در کتاب نقد قوۀ حکم استدلال می‌کند که برای خلق هنر زیبای راستین می‌باید جنبه‌های صوری و زیبایی، متعادل و هم‌سنگ یکدیگر باشند. گرچه ممکن است مجموعۀ سیاه‌و‌سفید جدیدتر جف وال، مشابهت‌هایی با پیکتوریالیسم داشته باشد، با این حال گفتگوی نظری وال با هنر مفهومی و تاریخ هنر، اساساً او را به گونه‌ای متفاوت مطرح می‌سازد‌_‌تحصیلات آکادمیک او تأثیر شدیدی بر جنبه‌های صوری آثارش داشته است. او در عکس قصه‌گو (1986) ]تصویر8 [ تضاد جذابی از موقعیت‌ها را به نمایش می‌گذارد. صحنه‌ی به تصویر کشیده شده اگر نگوییم پیش پا افتاده، کاملاً پیکتوریال است و از طرف دیگر آشکارا وقت گذرانی کانادایی‌های بومی را در کنار یک پل نشان می‌دهد. ‌این عکس در عین سادگی‌اش معانی ضمنی و اجتماعی بسیاری دارد. در نگاه نخست، پل که سبکی مدرن و زبره‌کاری (بروتالیست) دارد، نگاه را به سوی نقطۀ تلاقی‌ای که توسط یک تپه قطع می‌شود، می‌کشاند؛ همچنین در عکس کابل برقی دیده می‌شود که از یک سوم بالایی تصویر عبور کرده است و به‌ طور اتفاقی جایی از تصویر را برش می‌زند که ‌مانع دیدن خط افق می‌شود. همچنین مشخص نیست که آیا افراد در تصویر مردم بومی هستند که زیر پل زندگی می‌کنند یا اینکه آنها واقعاً بیکار هستند. در پاسخ به این پرسش، وال ادعا می‌کند که هیچ علاقه‌ای به این «پرسش‌های فرهنگی و اجتماعی» ندارد و تنها به «پرسش‌های هنری» توجه می‌کند. در عکس اتاق مخروبه (1978) ]تصویر9 [ که در آن جف وال، وام‌دار اوژن دلاکروا و مارسل دوشان است، بر وجه صحنه‌آرایی‌ شده و ترکیبیِ عناصر صحنه کاملاً تأکید شده است چنان‌که این خصیصه به منزلۀ عاملی مفهومی‌ جلوه می‌نماید: در مواجۀ با این عکس، کنجکاو می‌شویم که بدانیم آیا در حال تماشای یک صحنۀ دزدی هستیم یا یک ویران‌سازی تا اینکه متوجه می‌شویم که صحنه کارگردانی‌شده است_ قسمتی از استودیو را می‌توان از در سمت چپ کادر مشاهده کرد.

گورسکی کماکان در تصاویرش از موضوعات فیگوراتیو بی‌شماری استفاده می‌کند. می‌توان گفت که گورسکی ترکیبی از یک نقاش انتزاع‌گر هندسی با یک مجسمه‌ساز مینیمالیست است که انسان‌ها را همچون نقطه‌هایی ریز در ترکیب‌بندی‌های دقیق‌اش به تصویر می‌کشد. ]تصویر10 [ جف وال بیشتر مشاهده‌گرِ انسان‌ها‌ست؛ یک شاعر پیکتوریالِ منثورِ هنر معاصر. ]تصویر11 [ گرچه در ابتدا به نظر می‌رسید که آثارش به خاطر ارجاع به فرم‌های کلاسیک هنر، از آوانگارد دهۀ 60 ‌جدا شده بودند، اما وال اخیراً بیشتر به رویکردهای فرمالیستی مدرن روی آورده است. جالب اینکه او مایل نبود یک نقاش فتورئالیست باشد_در نقاشی فتورئالیسم به‌آسانی می‌توان از تمام فرم‌ها و تکنیک‌ها استفاده کرد_در جهت تحقق نیت یک هنرمند غیرسیاسیِ مستقل، بازیگران عکس‌های وال، پوچیِ بومیِ جوامع پیشرفته را به نمایش می‌گذارند، پوچی‌ای که بیگانگیِ از خود یا دیگران و دستِ پنهان نظام سرمایه‌داریِ‌ به تصویر درآمده توسط گورسکی را، برایمان تداعی می‌کند.

نویسنده: Rafael De Lima

ترجمه: امید امیدواری

ویراستار: زانیار بلوری

منبع: dzima.net

تصاویر:

Figure 1 , Andreas Gursky, Chicago Board of Trade II, 1999, 73 x 95 inches

_Figure_2___Andreas_Gursky__Bahrain_Formula_1

Figure 2 , Andreas Gursky, Bahrain Formula 1

Figure 3 , Andreas Gursky, Supermarkets

_Figure_4_

                                                           Figure 4

_Figure_5___Andreas_Gursky__Rhein_II

                                           Figure 5 , Andreas Gursky, Rhein-II


_Figure_6___Andreas_Gursky__Cathedral_I

Figure 6 , Andreas Gursky, Cathedral I

_Figure_7___Painting_by_Piet_Mondrian__Broadway_Boogie_Woogie

                          Figure 7 , Painting by Piet Mondrian, Broadway Boogie-Woogie

_Figure_8___Jeff_Wall__Storyteller

                                                 Figure 8 , Jeff Wall, Storyteller

_Figure_9___Jeff_Wall__Destroyed_Room__1978

Figure 9, Jeff Wall, Destroyed Room, 1978

_Figure_11___Jeff_Wall__A_Sudden_Gust_of_Wind__after_Hokusai__1993
         Figure 11, Jeff Wall, A Sudden Gust of Wind, after Hokusai 1993

صفحه 5 از 6
صفحه قبلی |<< << < ... 4  [5]  6  >> >>| صفحه بعدی