هویت‌های انعطاف‌پذیر:نگاهی به عکس‌های نیکی اس. لی

هویت‌های انعطاف‌پذیر: مجموعه‌های Parts و Projects نیکی اس. لی

234567


از مجموعه‌ی Parts 


شاید اظهار‌نظر کلیشه‌ای و قدیمیِ «یک تصویر ارزش هزاران کلمه را دارد»، در مورد عکس‌های نیکی اس. لی (Nikki S. Lee) واقعیت داشته باشد. او در مجموعه‌ی Parts خودش را در کنار یک دوست نزدیک قرار می‌دهد، به طرزی که جزئیات رابطه و لحظه‌های صمیمی‌شان در عکس دیده می‌شود، سپس دوستش را از عکس‌های چاپ‌شده جدا می‌کند.

این فرایند عجیب القاء‌کننده‌ی معنا است و مایه‌ی تعجب. لی خالق روایت‌های دقیق و متفاوتی‌ست؛ از فعالیت‌های روزانه گرفته تا اسنپ‌شات‌های توریستی شاد و یا زنی در مراسم ازدواجش. برش عکس‌ها بیننده را وادار می‌کند که بر احساساتی مثل عصبانیت، دل‌شکستگی، آرزوی فراموشی متمرکز شود؛ واکنش‌های احساسی‌ای که امکان دارد منجر به حذف یک محبوب از یک عکس شود.

لی در مصاحبه‌ای می‌گوید: «قصدم از برش عکس‌ها این است که دیگران را در مورد شخص ناپیدا کنجکاو کنم و اینکه چگونه هویت او بر زن درون عکس تأثیر گذاشته است. این عامل افراد را مجبور می‌کند که خود رابطه را بررسی کنند حتی اگر آن تنها بخشی از داستان باشد.»

این مجموعه اولین کار عکاسی نیکی لی نیست. لی در مجموعه‌ی Projects بتدریج خودش را در وارد گروه‌های خرده فرهنگ‌ها می‌کند. او حدوداً دو تا سه ماه با این گروه‌ها نشست و برخاست می‌کند تا اینکه در آن گروه‌های اجتماعی پذیرفته شود. این گروه‌ها شامل سالخورده‌ها، بومیان آمریکای لاتین، الواط‌ها، جوانان تحصیلکرده و پر درآمد، همجنس‌گراها و سایرین می‌شوند. لی برای هر پروژه (هر عکس که نامش پروژه گذاشته شده مثلاً پروژه‌ی بومیان آمریکای لاتین) لباسش، محل خریدش و ظاهرش را تغییر می‌دهد و پس از اینکه زمانی را با سوژه‌ها گذراند از یک دوست یا یک رهگذر می‌خواهد که با دوربینی فوری یک عکس اسنپ‌شات از آنها بگیرد. این عکس‌ها که توأمان هم صحنه‌ آرائی‌شده و هم اتفاقی‌اند، آن‌چنان حرفه‌ای نیستند، حتی تاریخ و زمان عکاسی دارند.

مجموعه‌ی Projects کمتر درباره‌ی زیبایی هنری و بیشتر در مورد وجوه بی‌شمار شخصیتی فرد است. نیکی لی می‌گوید تمام نقش‌هایی که در این پروژه‌ بازی کرده بر او اثر گذاشته است. لی تمام وضعیت‌ها و موقعیت‌هایی را وارسی می‌کند که در آنها فرد تحت تأثیر گروه‌های مختلف، هویت‌های متمایز و ویژگی‌های شخصیتی متفاوتی‌ پیدا می‌کند.

عکس‌های نیکی لی معانی عمیق‌تر هویت‌های ظاهری و برون‌گرا را تحلیل می‌کند. او توجه‌اش را بر روی این موضوع متمرکز کرده که چگونه هویت‌ها بواسطه‌ی افرادی که پیرامون‌مان هستند، آنچه می‌پوشیم و آنچه انجام می‌دهیم، می‌تواند تغییر کند. در حالی‌که مجموعه‌ی Parts چگونگی تأثیرگذاری رابطه‌ها بر زندگی‌مان را در کانون توجه قرار می‌دهد، مجموعه‌ی Projects انعطاف پذیر‌بودن هویتی که آدم‌ها در معرفی خودشان و نیز دیگران بکار می‌برند را در معرض نمایش می‌گذارد. 

عکس‌های مجموعه‌ی Parts


Untitled_1

Nikki S. Lee, Part 12, 2003part_3part_15


عکس‌های مجموعه‌ی «پروژه‌ها» 

1op

3456
e345بیوگرافی نیکی اس. لی

منبع مطلب: nmwa.org  

هیچ نظری برای این مطلب وارد نشده است!