دست پنهان جف وال

01

تصویر 1، شنونده، 2015، جف وال

او با دقت، تمام عکس‌هایش را صحنه‌آرایی می‌کند با این‌ وجود آنها به شدت خودانگیخته و طبیعی به نظر می‌رسند.

در یک نزاع، مرد ریش‌دارِ رنگ‌پریده‌ای روی زمین افتاده است. (تصویر 1) در بیابان برهوتی دو نقشه‌بردار در حال کوبیدن نشانه‌هایی در زمین هستند. (ت2) زن بی‌خانه‌مانی به یک کارتون مقوایی که شخص دیگری در آن خوابیده، نگاهی از سر نیاز به سرپناه می‌اندازد. (ت 3) هر کدام از این تصاویر تفاوت فاحشی با یکدیگر دارند با این‌حال به لحظه‌هایی برگزیده از یک روایت ناشناختة بزرگتر می‌مانند؛ درست شبیه صحنه‌‌هایی از فیلم‌هایی که هنوز ساخته نشده‌اند.

جف وال خالق این تابلوهاست؛ او مسلماً مشهورترین عکاس زندة این دوران است. آخرین نمایشگاه‌اش، که همزمان در لندن و نیویورک برپاست، ثابت می‌کند که چرا او استاد فرم است. عکس‌های وال شبیه اسنپ‌شات‌های مستندی هستند که انگار در یک لحظه گرفته شده‌اند اما آنها با دقت بسیار چیدمان شده‌اند. نتیجه کار تصاویری‌اند که خودجوشی و خودانگیختگی ثبت‌های خیابانی آنری کارتیه برسون و پیچیدگی تصویری نقاشی‌های کارواجیو(ت 4)، نقاش ایتالیایی را تداعی می‌کنند.

به عکسِ شنونده (۲۰۱۵) (ت 1) نگاه کنید. مرد سفیدپوستِ رنگ‌پریده‌ای مورد ضرب‌و‌شتم قرار گرفته و افتاده است؛ چهرة عرق‌کرده و ناجورش کاملاً طبیعی‌ به نظر می‌رسد. تقریباً سروصورتِ تمام مردهای اطراف او بیرون از کادر است؛ انگار وال فرصت کادربندی بهتر را نداشته است. تنها چهرة مرد تنومدی به درستی دیده می‌شود؛ او کمی خم شده تا متوجه شود که قربانی‌اش چه حرفی به زبان می‌آورد.

گذشته از اینها، ظرافت زیباشناسانه این تصویر، سادگی‌اش را به کنار می‌زند: مرد آسیب‌دیدة سفید‌پوست، گوش مرد مهاجم که دقیقاً لبه کادر قرار گرفته و مرد عبوس سمت چپ که به ما (بیننده‌ها) نگاه می‌کند. وال، ماه‌ها برای مطالعة این موضوع که چگونه هنرمندان و رسانه‌ها (روزنامه، تلویزیون، اینترنت و..‌) لحظه‌های خشن را بازنمایی می‌کنند، وقت گذاشت و مشخصه‌های رایج این ناهنجاری‌ها را درون ترکیب‌بندیِ عکسش گنجاند. اگرچه عکسِ شنونده مثل تصاویر صفحه‌های اول روزنامه‌ها‌ست، ولی گویی ما را به پدر تصاویر هنری خشونت‌آمیز، یعنی ایستگاه‌های صلیب (ت ۵) (مجموعه‌ای از تصاویر که رنج‌های بسیار حضرت عیسی (ع) را در روز به صلیب کشیده‌ شدنش نشان می‌دهد.)، ارجاع می‌دهد؛ بدنی رنجور، مردم پستی که اطراف او ایستاده‌اند در منطقه‌ای نامعلوم و متروک. اما مرد مجروح عکسِ وال صندل پوشیده البته مارکِ آدیداس.

برای فهم اثر وال بهتر است بدانیم او به چه جریان‌هایی وارد نمی‌شود. پرآوازه‌ترین عکاسان قرن بیستم، عکاسان مستند بودند: آنری کارتیه برسون، رابرت فرانک، گری وینوگراند و واکر اونز. همگی آنها با دوربین‌های سبک‌وزن در جستجوی «لحظة قطعی» برسون خیابان‌ها را پرسه می‌زدند؛ لحظه‌ای که، واقعیت، خود را در یک تصویر زیبا جای می‌داد. برای مثال عکسِ برسون از مردی که حین پریدن از روی گودال آب، معلق در هوا ثبت شده یا اسنپ‌شات‌های محو ‌و‌ تارکتاب آمریکایی‌های رابرت فرانک. این نوع فتوژورنالیسم برای جف وال که رشته‌اش تاریخ هنر بوده و در عکس‌هایش می‌کوشد با دقت عمق، جذابیت و افسون ترکیب‌بندی‌های نقاشی را بازنمایی کند، جالب نیست.

معمولاً وال با دیدن عکسی که او را متأثر ساخته (مثل نقطه‌های نور افتاده بر یک بازوی تاتوشده یا افراد بی‌خانمانی که بیرون زندان به سر می‌برند) فرایند خلق عکس‌هایش را آغاز می‌کند. اما برخلاف فرانک و وینوگراند که می‌کوشیدند چنین موضوعاتی را همان لحظه و همان جا ثبت کنند، وال چنین نمی‌کند؛ در عوض او موضوع را مورد تأمل قرار می‌دهد اگر آنرا مهم دانست باز‌آفرینی‌اش می‌کند. ممکن است مکان موضوع را به شکلی بهتر بسازد یا اینکه تصمیم بگیرد به جای سوژه‌های اصلی، بازیگرانی را به خدمت درآورد تا آن عکس را بیافریند. وال ده‌ها بار از این صحنه عکاسی می‌کند و غالباً به شکل دیجیتالی، برای رسیدن به یک کل کامل، تصاویر متفاوت بسیاری را با یکدیگر ترکیب می‌کند. گاهی اوقات برای فقط تولید یک عکس چندین ماه وقت می‌گذارد. در این رابطه نمونة معروف عکس کلوب شبانه است. (ت 7) پس از اینکه وال به این نتیجه رسید که نمی‌تواند زاویه‌ای مناسب برای عکاسی از جمعیت بیرون یک کلوب شبانه در ونکور کانادا پیدا کند، تصمیم گرفت که آنرا در استودیواش بسازد. او با مشقت فراوان ورودی این کلوب را با تمام جزئیاتش ساخت. علاوه بر اینها، وال از بازیگرهایش فقط در شب عکاسی کرد به این دلیل که متابولیسم بدن در شب بر روی رنگ پوست اثر می‌گذارد. اما با وجود سازماندهی دقیق این عکس، او مواردی را در عکس به نفع شانس و احتمال رها می‌سازد مثل جزئیات حالت چهره و ماهیت واقعی ژست. اگر هنرورزی و واقع‌گرایی در دو سوی مخالف طیف هنری قرار گرفته باشند، جف وال به طریقی کوشیده تا مغاکی در این میان بیابد که این دو را به هم وصل می‌کند.

بازسازی‌های اخیرش شدیداً یکپارچه و طبیعی هستند چنان‌که گویی ابداً هیچ دخل‌و‌تصرفی در آنها صورت نگرفته است. از سوی دیگر، کار قدیمی‌تر وال آشکارا تماشایی‌تر و دراماتیزه‌تر بود. در عکسِ شیر (1984) (ت ۷)، مردی جلوی یک دیوار آجری نشسته و با عصبانیت یک پاکت شیر را طوری فشرده که محتویاتش در هوا پخش شده. رنگ سفید شیر با رنگ قهوه‌ای آجرها و سیاهی‌های پشت سر سوژه تضاد رنگی جالبی را بوجود آورده است. در عین‌ حالی‌که، عکسِ وزش ناگهانی باد (پس از هوکوسای) (1993) ۸)، تجسم تصویری کاغذ مقاله‌های پراکنده در هوا بود؛ یک بازآفرینی مدرن و خیره‌کننده از نقاشی قرن نوزدهمی هوکوسای. با این‌حال، به تازگی، این وجه نمایشی آشکار آثار وال، جای خود را به موقعیت‌های پیچیده‌تر داده است. در عکسِ خط زمین (۲۰۱۵) (ت ۲) دو نقشه بردار در بیابان در حال مشخص کردن خط زمین هستند. جاده‌ای متروکه تا افق ادامه یافته و کوه‌هایی در پس‌زمینه دیده می‌شوند. دو مرد با ژاکت‌های مخصوص در دوردست مشغول کاراند. آنها بوتة سبز-قهوه‌ای را با پرچم‌های قرمز-صورتی علامت‌گذاری می‌کنند. به نظر می‌آید آسمان آبی و بی‌کران، تلاش‌شان را به سخره گرفته با این وجود کار آنها تا حدی سویه‌ای قهرمانانه دارد: آنها مرزنشینان امروزی هستند.

شاید تماشایی‌ترین عکس وال، نمونه‌ای که به کارهای قدیمی‌تر او هم شبیه است، عکسِ اتاق پرو (2014) (ت ۹) باشد. در اتاق پرو یک فروشگاه بزرگ، زنی، یک لباسِ طرحِ آفریقایی را روی لباس زنانه‌ای که قبلاً آنرا پوشیده و پسندیده، می‌کشد. ما سر و دست‌های او را نمی‌بینیم تنها بخشی از پایین بدن او دیده می‌شود. در نگاه اول عکس شبیه کولاژهای گروتسکِ مکس ارنست (ت‌۱۰) یا مار در حال پوست‌اندازی است؛ در واقع بیشتر شبیه همان مار است. با این حال تنها دلیل این کار، دزدی لباسِ گل‌دارِ زنانه است. به نظر می‌آید نه فقط پیش‌انگاشت‌های ما در مورد این عکس بلکه همه چیز در این اتاق در حال تغییر است.

عکس‌های جف وال پر است از این لحظه‌های نگران‌کننده و مشوش. در یک عکس سه‌لتی از یک آپارتمان لوکس، یک مهتابی سبز‌رنگ معیوب (معروف به هالة صاحب‌خانه) جلوی دری را روشن کرده که تصویری از حضرت عیسی (ع) روی آن نصب شده است. در عکسِ سازندة ماسک (۲۰۱۵) (ت۱۱)، مردی که نقاب سفید زده و لباس قرمز پوشیده، نقابش را با یک قلمو نقاشی می‌کند در حالی‌که کمی آن طرف‌تر، تصویر ناواضح یک ابرقهرمان دیده می‌شود که قدرت دگرگون‌کنندة موجود در دستانش را نشان می‌دهد. اما با وجود این پازل‌ها و نشانه‌ها نباید شکوه و زیبایی این عکس‌ها را از یاد برد؛ تصاویر بزرگ و رنگی‌ای که می‌توان ساعت‌ها به آنها چشم دوخت.

تصاویر:

02

تصویر 2، خط زمین، جف وال03

تصویر 3، نگرش، 2015، جف وال 


04تصویر 4، کارواجیو 

05

تصویر 5، ایستگاه های صلیب

07

تصویر 6، شیر، 1984


06

تصویر 7، کلوب شبانه، جف وال 


08 تصویر 8، وزش ناگهانی باد (سمت چپ)، نقاشی هوکوسای (سمت راست)


09تصویر 9، اتاق پرو، 2014، جف وال


10

 تصویر 10، کولاژ مکس ارنست

11

تصویر 11، سازنده ماسک، 2015، جف وال

نویسنده:  George Pendle
مترجم: امید امیدواری
منبع: intelligentlifemagazine.com

طیبه رحمانی [ ۰۵ شهريور ۱۳۹۶ ]

مطلب مفیدی بود.مرسی


ندا زارع [ ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ]

مرسی از مطالب خوبتون< امیدوارم همیشه به روز بمونید.
------
پاسخ: ممنون


احسان قنبری فرد [ ۰۸ فروردين ۱۳۹۵ ]

درود امید عزیز.. و سپاس برای اهتمام و دقت ات در انتخاب مطالب خوب..
پایدار باشی
درود و سپاس احساس عزیزم...


حسین اسماعیلی فرد [ ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ]

درود بر امید امیدواری عزیز؛
مطلب جذاب و قابل تأمل، و ترجمه‌ی شما هم دقیق و روان است.
سپاس

سلام وسپاس...
ممنوم


علی صارمی [ ۰۹ بهمن ۱۳۹۴ ]

سلام
ترجمه روان و خوبی بود.ممنون.
در این قسمت
"در این رابطه نمونة معروف عکس کلوب شبانه است. (ت ۶)"

شماره تصویر 7 اشتباهی 6 تایپ شده است
پاسخ : سپاس، چشم اصلاح می شود.


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.